Hatco GRA-36-120-T-QS 36" W Aluminum Single (QUICK SHIP MODEL) Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120 Volts 575 Watts
Shop all Hatco Strip Warmer
SKU:
GRA-36-120-T-QS
MPN:
GRA-36-120-T-QS
zoom
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Commercial design services
Transform your food service with the Hatco GRA-36-120-T-QS Glo-Ray Infrared Strip Heater. This 36" aluminum unit efficiently maintains food temperature, ensuring quality and safety in busy kitchens.
  • Quick ship model available
  • CSA certified for safety
  • Ideal for keeping food warm
  • Efficient 575 Watts heating
  • Compact design fits kitchens
  • Durable aluminum for longevity
Weight12 LBS
Height2.5 (H)
Width36 (W)
Depth6 (D)
Item TypeUnlighted
Length31" - 36"
Hertz60
StyleSingle
ConstructionSingle
MaterialAluminum
Voltage120v
Wattage575 Watts
Weight12 LBS
Height2.5 (H)
Width36 (W)
Depth6 (D)
Item TypeUnlighted
Length31" - 36"
Hertz60
StyleSingle
ConstructionSingle
MaterialAluminum
Voltage120v
Wattage575 Watts
Certifications
  • CE Certified certification
  • Strip Warmer
Related products
picture
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco K-4 Support Bracket for Lever Waste Drain Handle
Pro IconFree shipping
Advance Tabco SKG-248 96" W x 24" D Stainless Steel Base 16 Gauge Adjustable Undershelf Work Table
Thunder Group 5070TP 36 Oz. Melamine Peacock Rimless Bowl
Duke 938HT 30.38" W Stainless Steel Double Sided Self-Service Buffet Shelf