Hatco GRAH-60-120-I-QS 60" W Aluminum Single Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120 Volts 1400 Watts
Shop all Hatco Strip Warmer
SKU:
GRAH-60-120-I-QS
MPN:
GRAH-60-120-I-QS
zoom
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Commercial design services
Enhance food service efficiency with the Hatco GRAH-60-120-I-QS infrared strip heater. This 60" aluminum unit provides consistent warmth, keeping dishes at optimal serving temperatures while maintaining a sleek appearance.
  • Attached infinite control for easy operation
  • CSA certified for safety compliance
  • Ideal for keeping food warm and ready
  • Efficient 1400 Watts heating power
  • Compact design fits various setups
  • Durable aluminum construction for longevity
Weight17 LBS
Height2.5 (H)
Width60 (W)
Depth6 (D)
Item TypeUnlighted
Length55" - 60"
Hertz60
StyleSingle
ConstructionSingle
Control TypeAttached Infinite
MaterialAluminum
Wattage1400 Watts
Weight17 LBS
Height2.5 (H)
Width60 (W)
Depth6 (D)
Item TypeUnlighted
Length55" - 60"
Hertz60
StyleSingle
ConstructionSingle
Control TypeAttached Infinite
MaterialAluminum
Wattage1400 Watts
Certifications
  • CE Certified certification
  • Strip Warmer
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Hatco
Hatco MCG14S Multi Contact Grill, 14"
Hatco ITQ-1000-1C Toast-Qwik® Conveyor Toaster
Hatco MCG14G Multi Contact Grill, 14"
Hatco HW-43 Food Warmer, electric, countertop
Hatco GRBW-48 Glo-Ray® Buffet Warmer, 48"