Hatco GRAHL-108D6 108" W Aluminum Double Lighted Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120 Volts 5540 Watts
Shop all Hatco Strip Warmer
SKU:
GRAHL-108D6
MPN:
GRAHL-108D6
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Transform your food service with the Hatco GRAHL-108D6, a 108" aluminum double lighted glo-ray infrared strip heater. It operates at 5540 watts, ensuring optimal food warmth and visibility in high-demand kitchens.
  • NSF and CULUS certified
  • Versatile 97" to 120" length
  • Ideal for food service and hospitality
  • Efficient 5540 Watts heating
  • Double lighted design for visibility
  • Durable aluminum for longevity
Weight67 LBS
Height2.5 (H)
Width108 (W)
Depth18 (D)
Item TypeLighted
Length97" - 120"
Type of ElementMetal Heating Rod
Voltage120v
ManufacturerHatco
Phase1-Ph
Hertz60
StyleDouble
ConstructionDouble
MaterialAluminum
Wattage5540 Watts
Weight67 LBS
Height2.5 (H)
Width108 (W)
Depth18 (D)
Item TypeLighted
Length97" - 120"
Voltage120v
ManufacturerHatco
Phase1-Ph
Hertz60
StyleDouble
ConstructionDouble
MaterialAluminum
Wattage5540 Watts
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
  • Food Holding and Warming Equipment
  • Strip Warmer
  • Strip Warmer