Hatco GRAHL-132D3 132" W Aluminum Double Lighted Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120 Volts 6900 Watts
Shop all Hatco Strip Warmer
SKU:
GRAHL-132D3
MPN:
GRAHL-132D3
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Transform your food service with the Hatco GRAHL-132D3, a 132" W aluminum double lighted Glo-Ray infrared strip heater. This efficient unit operates at 6900 watts, ensuring optimal warmth and visibility for busy environments.
  • CSA certified for safety
  • Compact 15-inch depth fits spaces
  • Ideal for food service and restaurants
  • Efficient 6900 Watts heating
  • Double lighted design for visibility
  • Durable aluminum for longevity
Weight82 LBS
Height2.5 (H)
Width132 (W)
Depth15 (D)
Item TypeLighted
Length121" - 144"
Hertz60
StyleDouble
ConstructionDouble
MaterialAluminum
Wattage6900 Watts
Weight82 LBS
Height2.5 (H)
Width132 (W)
Depth15 (D)
Item TypeLighted
Length121" - 144"
Hertz60
StyleDouble
ConstructionDouble
MaterialAluminum
Wattage6900 Watts
  • NSF Certified certification
  • Food Holding and Warming Equipment
  • Strip Warmer
  • Strip Warmer
Related products
picture
Quantum WR54-2460C-5 60" W x 24" D Chrome Finish Includes 5 Wire Shelves Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco TVSS-249 108" W x 24" D Stainless Steel 14 Gauge Work Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco EG-2136 36" W x 21" D Green Epoxy Coated Special Value Wire Shelving
Advance Tabco DT21-6 72" W x 21" D Stainless Steel 18 Gauge Satin Slotted Wall Shelf