Hatco GRAHL-30D6 30" W Aluminum Double Lighted Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120 Volts 1140 Watts
Shop all Hatco Strip Warmer
SKU:
GRAHL-30D6
MPN:
GRAHL-30D6
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Illuminate your food service with the Hatco GRAHL-30D6, a 30" wide aluminum double lighted Glo-Ray infrared strip heater. This efficient unit operates at 1140 watts, ensuring your dishes remain warm and appealing for customers.
  • NSF and CULUS certified for safety
  • Compact size fits kitchen layouts
  • Operates at 1140 Watts for performance
  • Efficient infrared heating for food safety
  • Lighted design enhances staff visibility
  • Durable aluminum ensures longevity
Weight22 LBS
Height2.5 (H)
Width30 (W)
Depth18 (D)
Item TypeLighted
Length25" - 30"
Hertz60
StyleDouble
ConstructionDouble
MaterialAluminum
Wattage1140 Watts
Weight22 LBS
Height2.5 (H)
Width30 (W)
Depth18 (D)
Item TypeLighted
Length25" - 30"
Hertz60
StyleDouble
ConstructionDouble
MaterialAluminum
Wattage1140 Watts
  • NSF Certified certification
  • Food Holding and Warming Equipment
  • Strip Warmer
  • Strip Warmer
Related products
picture
Pro IconFree shipping
picture
Hatco GRSDS/H-30D 30" W 2 Aluminum and Stainless Slanted Shelves Glo-Ray Merchandising Warmer - 120 Volts
Pro IconFree shipping
Yanco DI-409 9" L x 1.25" H Gray Inside or White Outside Melamine Oval Discover Plate
CAC China MAJ-55 5.88" Dia. White Bone China Round Majesty Saucer (3 Dozen Per Case)