Hatco GRAHL-42D6 42" W Aluminum Double Lighted Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120 Volts 2080 Watts
Shop all Hatco Strip Warmer
SKU:
GRAHL-42D6
MPN:
GRAHL-42D6
zoom
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Commercial design services
Transform your food service with the Hatco GRAHL-42D6, a 42" aluminum double lighted glo-ray infrared strip heater. Operating at 2080 watts, it keeps dishes warm and enhances presentation.
  • 120 volts for compatibility
  • Compact size fits kitchen layouts
  • CSA certified for reliable performance
  • Efficient infrared heating for food safety
  • Lighted design enhances dish visibility
  • Durable aluminum for longevity
Weight28 LBS
Height2.5 (H)
Width42 (W)
Depth18 (D)
Item TypeLighted
Length37" - 42"
Hertz60
StyleDouble
ConstructionDouble
MaterialAluminum
Wattage2080 Watts
Weight28 LBS
Height2.5 (H)
Width42 (W)
Depth18 (D)
Item TypeLighted
Length37" - 42"
Hertz60
StyleDouble
ConstructionDouble
MaterialAluminum
Wattage2080 Watts
  • NSF Certified certification
  • Food Holding and Warming Equipment
  • Strip Warmer
  • Strip Warmer
Related products
picture
Yanco MA-2 6" W Super White Porcelain Round Mayor Saucer
Pro IconFree shipping
picture
Norlake 11X32X8-7ODCOMBO 132" W Embossed Coated Steel 26 Gauge Fast-Trak Outdoor Two Compartment Walk-In Box Only
Pro IconFree shipping
More from Hatco
Hatco MCG14S Multi Contact Grill, 14"
Hatco ITQ-1000-1C Toast-Qwik® Conveyor Toaster
Hatco MCG14G Multi Contact Grill, 14"
Hatco HW-43 Food Warmer, electric, countertop
Hatco GRBW-48 Glo-Ray® Buffet Warmer, 48"