Hatco GRAIH-24D6 24" W Aluminum High Wattage Glo-Ray Infrablack Strip Heater - 120 Volts 1000 Watts
Shop all Hatco Strip Warmer
SKU:
GRAIH-24D6
MPN:
GRAIH-24D6
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Transform your food service with the Hatco GRAIH-24D6, a 24" aluminum high-wattage Glo-Ray Infrablack strip heater. This efficient solution operates at 1000 watts, keeping your dishes warm and ready for service.
  • Easy installation with 120 volts
  • CSA certified for safety
  • Effective black panel heating
  • High wattage for efficient warming
  • Compact design fits kitchens
  • Durable aluminum for longevity
Weight25 LBS
Height2.5 (H)
Width24 (W)
Depth18 (D)
Item TypeUnlighted
Length19" - 24"
Type of ElementBlack Panel Heating System
ManufacturerHatco
Phase1-Ph
Hertz60
StyleDouble
ConstructionDouble
MaterialAluminum
Voltage120v
Wattage1000 Watts
Weight25 LBS
Height2.5 (H)
Width24 (W)
Depth18 (D)
Item TypeUnlighted
Length19" - 24"
ManufacturerHatco
Phase1-Ph
Hertz60
StyleDouble
ConstructionDouble
MaterialAluminum
Voltage120v
Wattage1000 Watts
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • CE Certified certification
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
  • Food Holding and Warming Equipment
  • Strip Warmer
  • Strip Warmer
Related products
picture
Advance Tabco KAG-364 48" W x 36" D 430 Stainless Steel 16 Gauge Galvanized Base Work Table
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco EC-1848 48" W x 18" D Chrome Plated Special Value Wire Shelving
Pro IconFree shipping
Advance Tabco VCTF-247 84" W x 25" D 16 Gauge 304 Stainless Steel Satin Countertop
Advance Tabco TMS-246 72" W x 24" D Stainless Steel 16 Gauge Work Table
Yanco ML-2110 10.5" W Super White Porcelain Square Main Land Plate