Hatco GRAIHL-30D6 30" W Aluminum High Wattage with Lights Glo-Ray Infrablack Strip Heater - 120 Volts 1140 Watts
Shop all Hatco Strip Warmer
SKU:
GRAIHL-30D6
MPN:
GRAIHL-30D6
Commercial design services
Transform your food service with the Hatco GRAIHL-30D6, a 30" aluminum high wattage strip heater designed for efficiency.
  • CSA certified for safety
  • Compact size fits kitchen layouts
  • Versatile heating element for consistent results
  • High wattage for efficient warming
  • Durable aluminum ensures longevity
  • Lighted design enhances dish visibility
Weight28 LBS
Height2.5 (H)
Width30 (W)
Depth18 (D)
Item TypeLighted
Length25" - 30"
MaterialAluminum
Wattage1140 Watts
Weight28 LBS
Height2.5 (H)
Width30 (W)
Depth18 (D)
Item TypeLighted
Length25" - 30"
MaterialAluminum
Wattage1140 Watts
  • Strip Warmer
Related products
picture
Quantum WR74-1460GY-5 60" W x 14" D Epoxy Coated Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Quantum WRC-1842-2G 37.5" H x 42" W x 18" D 2 Shelves 2 U Shaped Handles Open Base Utility Cart
Pro IconFree shipping
Advance Tabco BS-366 72" W x 36" D Wood Bakers Top Work Table
Yanco PS-2013 13" L X 7" W White Porcelain Oval Piscataway Compartment Plate
Yanco OL-114 14" L x 14" W Melamine Square Olive Plate
Thunder Group 5206TR 25 Oz. Melamine Longevity Round Rice Bowl
Matfer Bourgeat 073229 13-3/8"H Beechwood Pasta Drying Rack
Sapphire Manufacturing SMWES18-72GN 72" W x 18" D Green Epoxy Coated Finish Shelf - 2 per Pack
Sapphire Manufacturing SMES-3018G 18" W x 30" D Galvanized Base Equipment Stand
Nemco 6015 Single Bulb with Polyethylene Cutting Board Carving Station - 120 Volts 1-Ph
More from Hatco
Hatco MCG14S Multi Contact Grill, 14"
Hatco ITQ-1000-1C Toast-Qwik® Conveyor Toaster
Hatco MCG14G Multi Contact Grill, 14"
Hatco HW-43 Food Warmer, electric, countertop
Hatco GRBW-48 Glo-Ray® Buffet Warmer, 48"