Hatco GRAIHL-72D6 72" W Aluminum Double Lighted Glo-Ray Infrablack Strip Heater - 120 Volts
Shop all Hatco Strip Warmer
SKU:
GRAIHL-72D6
MPN:
GRAIHL-72D6
Commercial design services
Transform your food service with the Hatco GRAIHL-72D6, a 72" aluminum double lighted glo-ray heater. This efficient system ensures optimal food warmth and enhances presentation.
  • Compact size fits various setups
  • Operates at 120 volts for convenience
  • CSA certified for safety compliance
  • Efficient black panel heating system
  • Double lighted design enhances visibility
  • Durable aluminum construction for longevity
Weight48 LBS
Height2.5 (H)
Width72 (W)
Depth18 (D)
Length67" - 72"
Voltage120v
Wattage3810 Watts
Weight48 LBS
Height2.5 (H)
Width72 (W)
Depth18 (D)
Length67" - 72"
Voltage120v
Wattage3810 Watts
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadmanual
  • Strip Warmer
Related products
picture
Quantum SG-B1775P 17" W x 7" D x 5" H Green Epoxy Antimicrobial Store Grid Basket
Pro IconFree shipping
picture
Yanco CAT-1282 7 Qt. 16" W White Melamine Square Catering Bowl
Pro IconFree shipping
Nemco 8027-220 Aluminum And Stainless Steel Construction Roller-Type Roll-A-Grill® Hot Dog Grill - 220V