Hatco GRAL-108D6 108" W Aluminum with 6" Spacing Glo-Ray Infrared Strip Heater - 4240 Watts
Shop all Hatco Strip Warmer
SKU:
GRAL-108D6
MPN:
GRAL-108D6
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Transform your food service with the Hatco GRAL-108D6 Glo-Ray Infrared Strip Heater, designed for efficient warming. This 108" aluminum heater operates at 4240 Watts for consistent heat distribution and optimal food quality.
  • Lighted design enhances visibility
  • NSF and CULUS certified for safety
  • Ideal for food service and hospitality use
  • Efficient 4240 Watts heating performance
  • Designed for 108" width with 6" spacing
  • Durable aluminum construction for longevity
Weight67 LBS
Height2.5 (H)
Width108 (W)
Depth18 (D)
Item TypeLighted
Length97" - 120"
Type of ElementMetal Heating Rod
ManufacturerHatco
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
StyleDouble
ConstructionDouble
MaterialAluminum
Wattage4240 Watts
Weight67 LBS
Height2.5 (H)
Width108 (W)
Depth18 (D)
Item TypeLighted
Length97" - 120"
ManufacturerHatco
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
StyleDouble
ConstructionDouble
MaterialAluminum
Wattage4240 Watts
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
  • Food Holding and Warming Equipment
  • Strip Warmer
  • Strip Warmer