Hatco GRAL-30D6 30" W Aluminum with 6" Spacing Glo-Ray Infrared Strip Heater - 1020 Watts
Shop all Hatco Strip Warmer
SKU:
GRAL-30D6
MPN:
GRAL-30D6
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Transform your food service with the Hatco GRAL-30D6 Glo-Ray Infrared Strip Heater, designed for efficient warming. This 30" aluminum unit operates at 1020 Watts for consistent heat distribution and optimal food presentation.
  • Lighted indicator for operational visibility
  • NSF and CULUS certified for safety
  • Ideal for food holding in busy kitchens
  • Efficient 1020 Watts heating power
  • Designed for 30" width with 6" spacing
  • Durable aluminum construction for longevity
Weight22 LBS
Height2.5 (H)
Width30 (W)
Depth18 (D)
Item TypeLighted
Length25" - 30"
Type of ElementMetal Heating Rod
ManufacturerHatco
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
StyleDouble
ConstructionDouble
MaterialAluminum
Wattage1020 Watts
Weight22 LBS
Height2.5 (H)
Width30 (W)
Depth18 (D)
Item TypeLighted
Length25" - 30"
ManufacturerHatco
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
StyleDouble
ConstructionDouble
MaterialAluminum
Wattage1020 Watts
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Yanco AC-714 45 Oz. Super White Porcelain Round Abco Mediterranean Pasta Bowl
Pro IconFree shipping
picture
Metro WG1872K3 72" W x 18" D Steel Quick Ship - SmartWall Wire Grid
Pro IconFree shipping
SABA SBC-65B 64.5" W Black Horizontal Stainless Steel Bottle Cooler - 115 Volts
Fri-Jado MCC 48-4 H FS UF 47.25" W Metal 4 Shelves Pass Through Modular Convenience Counter - 208 Volts
New Age 53315 30" W Aluminum Mobile To-Go Shelving Unit
New Age 95958 20.38" W Bakery Bun Pan Rack