Hatco GRAL-54D6 54" W Aluminum with 6" Spacing Glo-Ray Infrared Strip Heater - 2090 Watts
Shop all Hatco Strip Warmer
SKU:
GRAL-54D6
MPN:
GRAL-54D6
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Hatco GRAL-54D6 aluminum strip heater provides targeted infrared heat with a 54" width and double construction, producing 2090 Watts for consistent food holding.
  • CSA, cULus, and NSF certifications for safety
  • 120v, 1-Ph operation for easy use
  • Double heater rod for even heat distribution
  • Double aluminum construction for consistent infrared heat
  • 49"–54" length fits standard lines
  • 2090 Watts output for reliable temperatures
Weight37 LBS
Height2.5 (H)
Width54 (W)
Depth18 (D)
Item TypeLighted
Length49" - 54"
MaterialAluminum
Wattage2090 Watts
Weight37 LBS
Height2.5 (H)
Width54 (W)
Depth18 (D)
Item TypeLighted
Length49" - 54"
MaterialAluminum
Wattage2090 Watts
  • NSF Certified certification
  • Food Holding and Warming Equipment
  • Strip Warmer
  • Strip Warmer