Hatco GRAL-60D3 60" W Aluminum with 3" Spacing Glo-Ray Infrared Strip Heater - 2400 Watts
Shop all Hatco Strip Warmer
SKU:
GRAL-60D3
MPN:
GRAL-60D3
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Maximize your kitchen's efficiency with the Hatco GRAL-60D3 Glo-Ray Infrared Strip Heater. This 60" aluminum heater operates at 2400 Watts, keeping your food warm and ready for service while maintaining a sleek, seamless design.
  • Lighted indicator for awareness
  • NSF and CULUS certified
  • Ideal for food holding in busy kitchens
  • Efficient 2400 Watts heating
  • Designed for 60" width, 3" spacing
  • Durable aluminum for longevity
Weight38 LBS
Height2.5 (H)
Width60 (W)
Depth15 (D)
Item TypeLighted
Length55" - 60"
MaterialAluminum
Wattage2400 Watts
Weight38 LBS
Height2.5 (H)
Width60 (W)
Depth15 (D)
Item TypeLighted
Length55" - 60"
MaterialAluminum
Wattage2400 Watts
  • NSF Certified certification
  • Food Holding and Warming Equipment
  • Strip Warmer
  • Strip Warmer
Related products
picture
Quantum PT-NR 8" x 2.5" Rigid Pneumatic Caster
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco 93-4-72-18RL 110" W x 28" D x 42" H Stainless Steel 16 Gauge 4-Compartments Regaline Sink
Pro IconFree shipping
Advance Tabco SAG-362 24" W x 36" D Stainless Steel 16 Gauge Open with Undershelf Work Table
Advance Tabco FS-FM-80 80" W x 19.5" D x 42.5" H 14 Gauge Stainless Steel Multiwash Hand Sink
Advance Tabco MX-GL-303 24" H Galvanized Base Equipment Stand
Advance Tabco FMG-242 24" W x 24" D Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Work Table
Advance Tabco TBG-364 48" W x 36" D Wood Bakers Top Work Table