Hatco GRAM-120D6 120" W Aluminum with 6" Spacing Glo-Ray Infrared Strip Heater - 6800 Watts
Shop all Hatco Strip Warmer
SKU:
GRAM-120D6
MPN:
GRAM-120D6
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Transform your food service with the Hatco GRAM-120D6 Glo-Ray Infrared Strip Heater. This 120" aluminum heater provides 6800 Watts of warmth, keeping dishes at optimal temperatures and boosting kitchen productivity.
  • CSA certified for safety
  • Double design for heat distribution
  • Ideal for food service and restaurants
  • Efficient 6800 Watts heating
  • Remote control for easy use
  • Durable aluminum for longevity
Weight69 LBS
Height2.5 (H)
Width120 (W)
Depth18 (D)
Item TypeUnlighted
Length97" - 120"
Type of ElementMetal Heating Rod
ManufacturerHatco
Phase1-Ph
Hertz60
StyleDouble
ConstructionDouble
MaterialAluminum
Wattage6800 Watts
Voltage208v
Weight69 LBS
Height2.5 (H)
Width120 (W)
Depth18 (D)
Item TypeUnlighted
Length97" - 120"
ManufacturerHatco
Phase1-Ph
Hertz60
StyleDouble
ConstructionDouble
MaterialAluminum
Wattage6800 Watts
Voltage208v
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • Food Holding and Warming Equipment
  • Strip Warmer
  • Strip Warmer
Related products
picture
Advance Tabco TGLG-4812 144" W x 48" D Galvanized Base 14 Gauge Work Table
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco US-36-36 36" W x 36" D Stainless Steel 18 Gauge Work Table Undershelf
Pro IconFree shipping
Hatco HDWTC-2 24.5" W Stainless Steel Free Standing Warming Drawer Unit - 704 Watts, 120 Volts
Yanco YO-9302 7 Oz. Melamine Round Yoto Tea Cup
Yanco LK-710 4 Oz. Bone White China Round Lion King Bowl
Thunder Group SLPBA313 15" L Black Stainless Steel & Plastic Insulated Handle Basting Spoon
Thunder Group 1904GD 6 Oz. Gold Orchid Melamine Side Dish
Thunder Group CR5807W 32 Oz. White Melamine Salad Bowl
Hatco FTBP-S3 80.81" W Self-Contained Refrigeration Accommodates Drop-In Slim Frost Top - 120 Volts
Omcan USA 80942 11" Dia. Tin Plated Single Mesh Strainer
More from Hatco
Hatco MCG14S Multi Contact Grill, 14"
Hatco ITQ-1000-1C Toast-Qwik® Conveyor Toaster
Hatco MCG14G Multi Contact Grill, 14"
Hatco HW-43 Food Warmer, electric, countertop
Hatco GRBW-48 Glo-Ray® Buffet Warmer, 48"