Hatco GRAM-30D3 30" W Aluminum Double Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120 Volts 1650 Watts
Shop all Hatco Strip Warmer
SKU:
GRAM-30D3
MPN:
GRAM-30D3
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Meets CSA, NSF, cUL certifications
  • 120V, 1-Ph power for kitchens
  • Compact 30" width saves space
  • 1650 Watt infrared output for warming
  • Remote control for quick adjustments
  • Aluminum double construction resists corrosion
Weight23 LBS
Height2.5 (H)
Width30 (W)
Depth16.18 (D)
Item TypeUnlighted
Length25" - 30"
ConstructionDouble
Control TypeRemote Toggle
MaterialAluminum
Voltage120v
Wattage1650 Watts
Weight23 LBS
Height2.5 (H)
Width30 (W)
Depth16.18 (D)
Item TypeUnlighted
Length25" - 30"
ConstructionDouble
Control TypeRemote Toggle
MaterialAluminum
Voltage120v
Wattage1650 Watts
  • NSF Certified certification
  • Food Holding and Warming Equipment
  • Strip Warmer
  • Strip Warmer