Hatco GRAML-108D6 108" W Aluminum Double Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120/208 Volts 6540 Watts
Shop all Hatco Strip Warmer
SKU:
GRAML-108D6
MPN:
GRAML-108D6
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Transform your food service with the Hatco GRAML-108D6, a 108" aluminum double Glo-Ray infrared strip heater designed for efficiency. This unit operates at 6540 watts, ensuring consistent heat to keep your dishes warm and ready for service.
  • NSF and CULUS certified
  • Designed for 120/208 volts
  • Ideal for busy kitchen food holding
  • Efficient 6540 Watts heating
  • Remote control for easy use
  • Durable aluminum construction
Weight67 LBS
Height2.5 (H)
Width108 (W)
Depth18 (D)
Item TypeUnlighted
Length97" - 120"
Type of ElementMetal Heating Rod
ManufacturerHatco
Phase1-Ph
Hertz60
StyleDouble
ConstructionDouble
Control TypeRemote Toggle
MaterialAluminum
Voltage120/208v
Wattage6540 Watts
Weight67 LBS
Height2.5 (H)
Width108 (W)
Depth18 (D)
Item TypeUnlighted
Length97" - 120"
ManufacturerHatco
Phase1-Ph
Hertz60
StyleDouble
ConstructionDouble
Control TypeRemote Toggle
MaterialAluminum
Voltage120/208v
Wattage6540 Watts
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
  • Food Holding and Warming Equipment
  • Strip Warmer
  • Strip Warmer
Related products
picture
Quantum SL30P 30" D x 4" H Green Epoxy Side Ledge