Hatco GRAML-72D6 72" W Aluminum Double Lighted 6" Spacing Glo Ray Infrared Strip Heater - 120/208 Volts
Shop all Hatco Strip Warmer
SKU:
GRAML-72D6
MPN:
GRAML-72D6
Commercial design services
Illuminate your food service with the Hatco GRAML-72D6, a 72" wide aluminum double lighted infrared strip heater. This efficient unit features 6" spacing and operates at 4510 watts for optimal heat distribution in your culinary space.
  • Designed for 120/208 volts, 1-Ph
  • Versatile 6" spacing for heat distribution
  • NSF and CULUS certified for reliability
  • Efficient infrared heating for food safety
  • Lighted design enhances visibility
  • Durable aluminum for longevity
Weight48 LBS
Height2.5 (H)
Width72 (W)
Depth18 (D)
Item TypeLighted
Length67" - 72"
Hertz60
Voltage120/208v
MaterialAluminum
Wattage4510 Watts
Weight48 LBS
Height2.5 (H)
Width72 (W)
Depth18 (D)
Item TypeLighted
Length67" - 72"
Hertz60
Voltage120/208v
MaterialAluminum
Wattage4510 Watts
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
  • Strip Warmer