Hatco HCSSBFR-36-F Stone Bottom Mounted Simulated Stone Hot or Cold Shelf - 120 Volts
Shop all Hatco Frost Top and Cold Slab Units
SKU:
HCSSBFR-36-F
MPN:
HCSSBFR-36-F
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
  • Electronic controls ensure precise temperature
  • Bottom-mounted remote refrigeration
  • Stone construction endures heavy use
  • Built-in flush top for seamless integration
  • Dual-temperature control for hot and cold
Weight141 LBS
Height7.52 (H)
Width39 (W)
Depth18.5 (D)
ConstructionStone
ControlsElectronic
ManufacturerHatco
Phase1-Ph
Hertz60
StyleDual Temperature
Voltage120v
DesignBottom Mounted
Filter TypeHot / Cold Shelves
Refrigerant TypeR-513A
Weight141 LBS
Height7.52 (H)
Width39 (W)
Depth18.5 (D)
ConstructionStone
ControlsElectronic
ManufacturerHatco
Phase1-Ph
Hertz60
StyleDual Temperature
Voltage120v
DesignBottom Mounted
Filter TypeHot / Cold Shelves
Refrigerant TypeR-513A
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cULus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Made in USA certification
  • Hatco
  • Hatco Frost Top and Cold Slab Units
  • Hatco
Related products
picture
Advance Tabco SU-P-217 Replacement Indicator Light - 208/240 Volts
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco PT-15R-48 48" W x 15" D Stainless Steel Rear Mounted Single Overshelf
Pro IconFree shipping
Advance Tabco 7-PS-25 20" W x 24" D Wall Mounted ADA Compliant Hand Sink
NBR Equipment LD-3618 36" W x 18.25" D x 32.43" H Stainless Steel Underbar Liquor Bottle Display Unit
Univex PPRESS2R 19.6" x 10" Cooking Surface With Manual Controls Electric Double Countertop Panini Press - 220V
More from Hatco
Hatco MCG14S Multi Contact Grill, 14"
Hatco ITQ-1000-1C Toast-Qwik® Conveyor Toaster
Hatco MCG14G Multi Contact Grill, 14"
Hatco HW-43 Food Warmer, electric, countertop
Hatco GRBW-48 Glo-Ray® Buffet Warmer, 48"