Hatco HL-48-120-QS 48" W Strip Type Glo-Rite Display Light with Aluminum Housing and Toggle Switch - 240 Watts
Shop all Hatco Display and Merchandiser Lighting
SKU:
HL-48-120-QS
MPN:
HL-48-120-QS
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Hatco hl-48-120-qs strip display light offers 48" of bright incandescent light in an aluminum housing with an on/off switch, 240 watts, NSF, UL certified, and CSA listed for foodservice.
  • 120v, 60 Hz single-phase compatibility
  • Toggle switch for easy on/off
  • CSA and UL certifications for safety
  • 48" strip length for wide coverage
  • Aluminum housing resists corrosion
  • 240 Watts for bright illumination
Weight14 LBS
Height2.5 (H)
Width48 (W)
Depth3 (D)
Length48"
ManufacturerHatco
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
Certifications
  • CSA Certified certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
  • UL Certified certification
  • UL EPH Classified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
picture
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
Pro IconFree shipping
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Hatco
Hatco MCG14S Multi Contact Grill, 14"
Hatco ITQ-1000-1C Toast-Qwik® Conveyor Toaster
Hatco MCG14G Multi Contact Grill, 14"
Hatco HW-43 Food Warmer, electric, countertop
Hatco GRBW-48 Glo-Ray® Buffet Warmer, 48"