Hatco HL-60-120-QS 60" W Strip Type Glo-Rite Display Light with Aluminum Housing and Toggle Switch - 300 Watts
Shop all Hatco Display and Merchandiser Lighting
SKU:
HL-60-120-QS
MPN:
HL-60-120-QS
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Built for reliable display illumination, the Hatco HL-60-120-QS strip light offers 60" of aluminum-housed, incandescent light with 300 Watts for even visibility.
  • NSF, UL, UL EPH Classified, CSA certified
  • Toggle switch for easy on/off operation
  • Made in USA for reliable commercial use
  • 60" aluminum housing for durability
  • 120v 60 Hz single-phase compatibility
  • 300 Watts incandescent output for brightness
Weight16 LBS
Height2.5 (H)
Width60 (W)
Depth3 (D)
Length60"
ManufacturerHatco
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
Weight16 LBS
Height2.5 (H)
Width60 (W)
Depth3 (D)
Length60"
ManufacturerHatco
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • CSA Certified certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
  • UL Certified certification
  • UL EPH Classified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Hatco
Hatco MCG14S Multi Contact Grill, 14"
Hatco ITQ-1000-1C Toast-Qwik® Conveyor Toaster
Hatco MCG14G Multi Contact Grill, 14"
Hatco HW-43 Food Warmer, electric, countertop
Hatco GRBW-48 Glo-Ray® Buffet Warmer, 48"