Shop all Hatco Booster Heater
SKU:
S-45-208-3-QS
MPN:
S-45-208-3-QS
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
  • Powder-coated finish resists corrosion
  • NSF and cULus certified for compliance
  • Made in USA for reliable service
  • 16 gallon storage for consistent supply
  • Castone® lined tank reduces scale buildup
  • 45 kW 208v 3-Ph power for rapid heating
Weight227 LBS
Height31.13 (H)
Width23.63 (W)
Depth22.75 (D)
Wattage45 Kilowatts
ManufacturerHatco
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage208v
Power TypeElectric
Weight227 LBS
Height31.13 (H)
Width23.63 (W)
Depth22.75 (D)
Wattage45 Kilowatts
ManufacturerHatco
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage208v
Power TypeElectric
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
  • Dishwashing Equipment
  • Booster Heater
  • Dishwashing Equipment
  • Booster Heater
Related products
picture
Quantum 2012DC 20" D x 12" H Chrome Plated Wire Divider
Pro IconFree shipping
picture
Rosseto BD111 8" L x 14.75" x 7.5" H Black Small Building Block Bakery Drawer