Hatco UGAH-30D3 30" W Aluminum Double Ultra-Glo Infrared Strip Heater - 208 Volts 2250 Watts
Shop all Hatco Strip Warmer
SKU:
UGAH-30D3
MPN:
UGAH-30D3
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Transform your food service with the Hatco UGAH-30D3, a 30" W aluminum double ultra-glo infrared strip heater designed for efficiency. This robust unit operates at 2250 watts, keeping your dishes warm and ready for service.
  • Compact design fits kitchens
  • Double ceramic elements for uniform heat
  • CSA certified for safety
  • Efficient 2250 Watts heating
  • Remote control for easy use
  • Durable aluminum for longevity
Weight27 LBS
Height3.8 (H)
Width30 (W)
Depth19 (D)
Item TypeUnlighted
Length25" - 30"
Type of ElementCeramic Heating
Voltage208v
ManufacturerHatco
Amps10.8
Phase1-Ph
Hertz60
StyleDouble
ConstructionDouble
MaterialAluminum
Wattage2250 Watts
Weight27 LBS
Height3.8 (H)
Width30 (W)
Depth19 (D)
Item TypeUnlighted
Length25" - 30"
Type of ElementCeramic Heating
Voltage208v
ManufacturerHatco
Amps10.8
Phase1-Ph
Hertz60
StyleDouble
ConstructionDouble
MaterialAluminum
Wattage2250 Watts
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
  • UL Certified certification
  • Food Holding and Warming Equipment
  • Strip Warmer
  • Strip Warmer
Related products
picture
Caddy Corporation CM-T-402 2 Self-Leveling Adjustable Dispensing Cylinders 9.63" to 10.13" Dia. Dish Size Open Style Unheated Caddy Magic Dish Dispenser
Pro IconFree shipping
picture
Caddy Corporation CM-SQ-203 3 Self-Leveling Adjustable Dispensing Cylinders 5.88" to 7.25" Dia. Dish Size Staggered Square Cabinet Style Unheated Caddy Magic Dish Dispenser
Pro IconFree shipping
Thunder Group 2109DL 7 Oz. Melamine Blue Dragon Oval Deep Platter
Duke RFHU-41 11.75" W x 21.5" H Stainless Steel ReadyFlexTM Hot Holding Cabinet - 120 Volts