Hatco UGAL-18D6 18" Aluminum High Wattage Ultra-Glo Infrared Strip Heater - 120 Volts 1060 Watts
Shop all Hatco Strip Warmer
SKU:
UGAL-18D6
MPN:
UGAL-18D6
Commercial design services
Transform your food service with the Hatco UGAL-18D6 18" Aluminum High Wattage Ultra-Glo Infrared Strip Heater. This efficient unit operates at 1060 Watts, ensuring consistent heat distribution for optimal food holding and warming.
  • Easy installation with standard voltage
  • CSA certified for safety and reliability
  • Double style enhances food presentation
  • High wattage for efficient heating
  • Compact design fits various spaces
  • Durable aluminum construction for longevity
Weight21 LBS
Height3.8 (H)
Width18 (W)
Depth22 (D)
Length11" - 18"
ManufacturerHatco
Amps8.8
MaterialAluminum
Voltage120v
Wattage1060 Watts
Weight21 LBS
Height3.8 (H)
Width18 (W)
Depth22 (D)
Length11" - 18"
ManufacturerHatco
Amps8.8
MaterialAluminum
Voltage120v
Wattage1060 Watts
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Strip Warmer
Related products
picture
Advance Tabco FSS-303 36" W x 30" D 14 Gauge 304 Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Work Table