Hatco UGAL-36D3 36" Aluminum High Wattage Ultra-Glo Infrared Strip Heater - 120 Volts 2140 Watts
Shop all Hatco Strip Warmer
SKU:
UGAL-36D3
MPN:
UGAL-36D3
Commercial design services
Transform your food service with the Hatco UGAL-36D3, a 36" aluminum infrared strip heater. This durable unit operates at 2140 watts, ensuring consistent warmth for your dishes while enhancing presentation and service speed.
  • Easy installation with 120 volts
  • Compact design fits kitchens
  • Double style enhances heat distribution
  • High wattage for efficient warming
  • CSA certified for safety
  • Durable aluminum for longevity
Weight33 LBS
Height3.8 (H)
Width36 (W)
Depth19 (D)
Length31" - 36"
ManufacturerHatco
Amps10.9
MaterialAluminum
Voltage120v
Wattage2140 Watts
Weight33 LBS
Height3.8 (H)
Width36 (W)
Depth19 (D)
Length31" - 36"
ManufacturerHatco
Amps10.9
MaterialAluminum
Voltage120v
Wattage2140 Watts
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Strip Warmer
Related products
picture
Pro IconFree shipping
picture
National Public Seating CT23060T 30" x 60" Rectangle Café Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco TAG-305 60" W x 30" D Galvanized Base 16 Gauge Flat Top Work Table
Advance Tabco KAG-308 96" W x 30" D Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Adjustable Undershelf Work Table
Hatco GRAM-84D6 84" W Aluminum Double Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120 Volts 4800 Watts
Thunder Group PLPA8134BK 1/3 Size Black Polycarbonate Food Pan
Thunder Group CR012V 11.75" Dia. Ivory Melamine Round Wide Rim Plate