Hatco UGAL-54D6 54" Aluminum High Wattage Ultra-Glo Infrared Foodwarmer - 120/208 Volts 1710 Watts
Shop all Hatco Strip Warmer
SKU:
UGAL-54D6
MPN:
UGAL-54D6
Commercial design services
Transform your food service with the Hatco UGAL-54D6, a 54" aluminum high wattage infrared food warmer designed for efficiency.
  • Compact design fits kitchen layouts
  • NSF and CSA certified for safety
  • Ideal for maintaining food temperature
  • High wattage for efficient warming
  • Remote control for easy use
  • Durable aluminum for longevity
Weight44 LBS
Height3.8 (H)
Width54 (W)
Depth22 (D)
Length49" - 54"
ManufacturerHatco
Amps9.1
MaterialAluminum
Voltage120/208v
Wattage1710 Watts
Weight44 LBS
Height3.8 (H)
Width54 (W)
Depth22 (D)
Length49" - 54"
ManufacturerHatco
Amps9.1
MaterialAluminum
Voltage120/208v
Wattage1710 Watts
  • Strip Warmer
Related products
picture
Quantum WR74-1248C-5 48" W x 12" D Chrome Plated Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
More from Hatco
picture
Hatco MCG14S Multi Contact Grill, 14"
Pro IconFree shipping
Hatco ITQ-1000-1C Toast-Qwik® Conveyor Toaster
Hatco MCG14G Multi Contact Grill, 14"
Hatco HW-43 Food Warmer, electric, countertop
Hatco GRBW-48 Glo-Ray® Buffet Warmer, 48"