Imperial IHPA-3-36-E 36" W x 10.75" H x 19.38" D Stainless Steel with (3) Round Plate Elements Electric Countertop Hotplate - 208 Volts
Shop all Imperial Commercial Electric Ranges
SKU:
IHPA-3-36-E
MPN:
IHPA-3-36-E
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
  • 4" adjustable legs for stability
  • 208 volts / 6000 Watts power
  • cETLus and ETL-Sanitation certified
  • 36" stainless steel countertop
  • Infinite controls for temperature
  • Three flat solid elements for heat
Weight115 LBS
Height10.75 (H)
Width36 (W)
Depth19.38 (D)
Burner Qty3
Burner TypeFlat Solid Elements
ControlsInfinite Controls
Exterior FinishStainless steel
Legs4"
Burner Quantity3
ManufacturerImperial
Oven TypeStandard Countertop
No of Burners3
Amps29
Phase1-Ph
Hertz60
Control TypeInfinite
Voltage208v
Dimensions22 38.5 18
Weight115 LBS
Height10.75 (H)
Width36 (W)
Depth19.38 (D)
Burner Qty3
Burner TypeFlat Solid Elements
ControlsInfinite Controls
Exterior FinishStainless steel
Legs4"
Burner Quantity3
ManufacturerImperial
Oven TypeStandard Countertop
No of Burners3
Amps29
Phase1-Ph
Hertz60
Control TypeInfinite
Voltage208v
Dimensions22 38.5 18
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • CE Certified certification
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"