Imperial IHR-GT24-2-E-M 36" Heavy Duty Range - 208 Volts
Shop all Imperial
SKU:
IHR-GT24-2-E-M
MPN:
IHR-GT24-2-E-M
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Drive high-volume production with the Imperial IHR-GT24-2-E-M 36" range, featuring two hotplates and a 24" griddle for precise control.
  • Removable grease can and crumb tray for cleanup
  • 208V, 1-Ph, 12–15 Kilowatts for power
  • 36" heavy-duty electric range for commercial kitchens
  • Stainless steel front and sides for easy cleaning
  • (2) hotplates plus 24" griddle for precision cooking
Weight371 LBS
Height17 (H)
Width36 (W)
Depth38 (D)
BaseCountertop
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Top(2) Hotplates / French Plates, (1) 24" Griddle with Thermostats
ManufacturerImperial
Oven TypeHeavy Duty Range
VentBackriser
Amps58
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208v
Dimensions41 38.5 39
Weight371 LBS
Height17 (H)
Width36 (W)
Depth38 (D)
BaseCountertop
ManufacturerImperial
Oven TypeHeavy Duty Range
VentBackriser
Amps58
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208v
Dimensions41 38.5 39
Downloads
  • Downloadwarranty
Certifications
  • CE Certified certification
  • cETLus Certified certification
  • cULus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"