Imperial IR-2-G24T-E 36" Electric Pro Series Restaurant Range - 208 Volts
Shop all Imperial
SKU:
IR-2-G24T-E
MPN:
IR-2-G24T-E
picture
video thumbnail
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Built for continuous service, the imperial ir-2-g24t-e 36" electric pro series range features two hotplates, a 24" griddle, and a standard oven for versatile cooking.
  • Removable grease can and crumb tray for maintenance
  • Stainless steel front and sides for easy cleaning
  • 208v single-phase 74 amp power for commercial kitchens
  • 24" griddle for consistent temperatures
  • 36" width fits standard restaurant lineups
Weight635 LBS
Height56.5 (H)
Width36 (W)
Depth31.25 (D)
Base(1) Standard Oven
Plate Thickness.750"=3/4"
ManufacturerImperial
Oven TypeRestaurant Range
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Top(2) Hotplates / French Plates, (1) 24" Griddle with Thermostat
VentBackriser with Hi-Shelf
Amps74
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208v
Dimensions39 50.5 35
Weight635 LBS
Height56.5 (H)
Width36 (W)
Depth31.25 (D)
Base(1) Standard Oven
Plate Thickness.750"=3/4"
ManufacturerImperial
Oven TypeRestaurant Range
VentBackriser with Hi-Shelf
Amps74
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208v
Dimensions39 50.5 35
Certifications
  • CE Certified certification
  • cETLus Certified certification
  • cULus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Electric Range
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Electric Range
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"