Imperial IR-4-G12T-E 36" Electric Pro Series Restaurant Range - 208 Volts
Shop all Imperial
SKU:
IR-4-G12T-E
MPN:
IR-4-G12T-E
picture
video thumbnail
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Engineered for continuous service, the Imperial IR-4-G12T-E 36" electric pro series range features four hotplates, a 12" griddle, and a standard oven with stainless steel front for reliable performance.
  • Removable 4" grease trough for sanitation
  • Porcelain oven for easy cleaning
  • cETLus and ETL-Sanitation CSA certified
  • 208v, 16–24 kW power range
  • Stainless steel front, sides, backguard
  • Four hotplates + 12" griddle
Weight625 LBS
Height56.5 (H)
Width36 (W)
Depth31.25 (D)
Base(1) Standard Oven
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness.750"=3/4"
Top(4) Hotplates / French Plates, (1) 12" Griddle
ManufacturerImperial
Oven TypeRestaurant Range
VentBackriser with Hi-Shelf
Amps79
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208v
Dimensions41 38.5 37
Weight625 LBS
Height56.5 (H)
Width36 (W)
Depth31.25 (D)
Base(1) Standard Oven
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness.750"=3/4"
ManufacturerImperial
Oven TypeRestaurant Range
VentBackriser with Hi-Shelf
Amps79
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208v
Dimensions41 38.5 37
Downloads
  • Downloadwarranty
Certifications
  • CE Certified certification
  • cETLus Certified certification
  • cULus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"