Imperial IR-4-G48T-E-CC 72" Electric Pro Series Restaurant Range - 208 Volts
Shop all Imperial Commercial Electric Ranges
SKU:
IR-4-G48T-E-CC
MPN:
IR-4-G48T-E-CC
picture
video thumbnail
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Built for continuous service, the imperial IR-4-G48T-E-CC 72" electric pro series range features four elements, a 48" griddle, and two convection ovens with infinite heat controls.
  • Adjustable 6" legs with leveling feet
  • Stainless steel front, sides, backguard, kick plate
  • cETLus, ETL-Sanitation certified,
  • 72" electric range with 48" griddle
  • Two convection ovens with porcelain interiors
  • Four hotplates with heat controls
Weight1265 LBS
Height56.5 (H)
Width72 (W)
Depth31.25 (D)
Base(2) convection oven
Exterior FinishStainless steel
Oven TypeRestaurant Range
Top(4) hotplates / french plates, (1) 48" griddle with thermostats
VentBackriser with hi-shelf
Voltage208
ManufacturerImperial
Amps86.0/76.0
Phase1
Hertz60
Dimensions41 74.5 43
Weight1265 LBS
Height56.5 (H)
Width72 (W)
Depth31.25 (D)
Base(2) convection oven
Exterior FinishStainless steel
Oven TypeRestaurant Range
VentBackriser with hi-shelf
Voltage208
ManufacturerImperial
Amps86.0/76.0
Phase1
Hertz60
Dimensions41 74.5 43
Downloads
  • Downloadwarranty
Certifications
  • CE Certified certification
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Imperial
  • Imperial Commercial Electric Ranges
  • Imperial