Imperial IR-G24T-E-XB 24" Electric Pro Series Restaurant Range - 208 Volts
Shop all Imperial Commercial Electric Ranges
SKU:
IR-G24T-E-XB
MPN:
IR-G24T-E-XB
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
  • Adjustable 6" legs for stable installation
  • 4" grease trough with removable can for cleanup
  • Backrise
  • 208v operation for consistent kitchen power
  • Stainless steel front and sides for easy sanitation
  • 6,000 Watt griddle with thermostatic control
Weight435 LBS
Height56.5 (H)
Width24 (W)
Depth31.25 (D)
Base(1) Griddle with Thermostat
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Top(1) Griddle with Thermostat
ManufacturerImperial
Oven TypeRestaurant Range
VentBackriser with Hi-Shelf
Amps29
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208v
Dimensions41 26.5 37
Weight435 LBS
Height56.5 (H)
Width24 (W)
Depth31.25 (D)
Top(1) Griddle with Thermostat
ManufacturerImperial
Oven TypeRestaurant Range
VentBackriser with Hi-Shelf
Amps29
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208v
Dimensions41 26.5 37
Downloads
  • Downloadwarranty
Certifications
  • CE Certified certification
  • cETLus Certified certification
  • cULus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"