Imperial IR-G36T-E-XB 36" Electric Pro Series Restaurant Range - 208 Volts
Shop all Imperial
SKU:
IR-G36T-E-XB
MPN:
IR-G36T-E-XB
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Engineered for busy kitchens, the Imperial IR-G36T-E-XB electric range has a 36" griddle with thermostat and an open cabinet base.
  • Open cabinet base with adjustable legs
  • 208 volts, 9000 Watts, 1-Ph, 60 Hz
  • cETLus, ETL-Sanitation certified, CE
  • 36" electric griddle with thermostat
  • Removable grease can and 4" trough
  • Stainless steel exterior for hygiene
Weight595 LBS
Height56.5 (H)
Width36 (W)
Depth31.25 (D)
Base(1) Cabinet
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness.750"=3/4"
Top(1) Griddle with Thermostat
ManufacturerImperial
Oven TypeStandard Countertop
VentBackriser with Hi-Shelf
Amps44
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208v
Dimensions41 38.5 43
Weight595 LBS
Height56.5 (H)
Width36 (W)
Depth31.25 (D)
Base(1) Cabinet
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness.750"=3/4"
Top(1) Griddle with Thermostat
ManufacturerImperial
Oven TypeStandard Countertop
VentBackriser with Hi-Shelf
Amps44
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208v
Dimensions41 38.5 43
Downloads
  • Downloadwarranty
Certifications
  • CE Certified certification
  • cETLus Certified certification
  • cULus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Electric Range
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Electric Range
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"