Koolmore KM-CR24-LP 24" W Stainless Steel 4 Burners with Oven Liquid Propane Commercial Range
Shop all Koolmore
SKU:
KM-CR24-LP
MPN:
KM-CR24-LP
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 10-14 Business Days
Commercial design services
Koolmore km-cr24-lp stainless steel range features four high-performance burners and a standard oven in a compact 24" width, ideal for restaurants and catering.
  • Durable stainless exterior for sanitation
  • Liquid propane operation, CSA compliant
  • 370 lbs shipping weight for stability
  • 24" wide stainless steel range
  • Integrated oven with 1 cavity
  • Four high-output burners for fast heat
Weight370 LBS
Height60.3 (H)
Width24 (W)
Depth32.7 (D)
Base1 Standard Oven
Exterior FinishStainless Steel
TopBurners
ManufacturerKoolmore
Dimensions40.55 28.74 35.04
Weight370 LBS
Height60.3 (H)
Width24 (W)
Depth32.7 (D)
Base1 Standard Oven
Exterior FinishStainless Steel
TopBurners
ManufacturerKoolmore
Dimensions40.55 28.74 35.04
Certifications
  • ETL Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"