Koolmore KM-CR36-LP 36" W Stainless Steel 6 Burners with Oven Liquid Propane Commercial Range
Shop all Koolmore
SKU:
KM-CR36-LP
MPN:
KM-CR36-LP
Commercial design services
Koolmore KM-CR36-LP features six sealed burners and one oven in a 36" stainless steel cabinet, ideal for restaurants and kitchens. It meets CSA listings, weighs 407 pounds, and offers robust cooking capacity with durable construction.
  • 407 pounds shipping weight for stability
  • ETL and sanitation listed for compliance
  • Designed for restaurant kitchens, CSA compliant
  • 36" wide, 6-burner liquid propane
  • Includes 1 standard oven for baking
  • Heavy-duty stainless steel exterior
Weight407 LBS
Height60.6 (H)
Width36 (W)
Depth32.6 (D)
Base1 Standard Oven
ManufacturerKoolmore
Dimensions40.55 40.55 35.04
Weight407 LBS
Height60.6 (H)
Width36 (W)
Depth32.6 (D)
Base1 Standard Oven
ManufacturerKoolmore
Dimensions40.55 40.55 35.04
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"