Koolmore KM-CR60-LP 60" W Stainless Steel 10 Burners with 2 Ovens Liquid Propane Commercial Range
Shop all Koolmore
SKU:
KM-CR60-LP
MPN:
KM-CR60-LP
Commercial design services
Koolmore km-cr60-lp 60" stainless steel range features ten burners and two ovens for high-volume kitchens. This liquid propane range ensures consistent heat, ETL sanitation, and CSA compliance for heavy-duty production.
  • ETL certified for safety compliance
  • Liquid Propane for fuel flexibility
  • 745 pounds for stability and easy installation
  • 60" stainless steel for durability
  • Two ovens for increased baking capacity
  • Ten high-output burners for heat control
Weight745 LBS
Height60.7 (H)
Width60 (W)
Depth32.7 (D)
Base2 Standard Ovens
ManufacturerKoolmore
Dimensions64.96 40.55 35.04
Weight745 LBS
Height60.7 (H)
Width60 (W)
Depth32.7 (D)
Base2 Standard Ovens
ManufacturerKoolmore
Dimensions64.96 40.55 35.04
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"