Koolmore KM-CR60-NG 60" W Stainless Steel 10 Burners with 2 Ovens Natural Gas Commercial Range
Shop all Koolmore
SKU:
KM-CR60-NG
MPN:
KM-CR60-NG
Commercial design services
Built for high-volume kitchens, the Koolmore KM-CR60-NG range has ten stainless steel burners and two ovens on a 60" frame for continuous service.
  • Natural Gas operation with ETL certification
  • Stainless steel exterior for easy sanitation
  • 745 pounds shipping weight
  • 60" width commercial gas range
  • Two standard ovens for simultaneous baking
  • Ten burners for high-volume cooking
Weight745 LBS
Height60.7 (H)
Width60 (W)
Depth32.7 (D)
Base2 Standard Ovens
ManufacturerKoolmore
Dimensions64.96 40.55 35.04
Weight745 LBS
Height60.7 (H)
Width60 (W)
Depth32.7 (D)
Base2 Standard Ovens
ManufacturerKoolmore
Dimensions64.96 40.55 35.04
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"