Koolmore KM-CRG36-NG 36" W Stainless Steel 2 Burners with 24" Griddle and Oven Natural Gas Commercial Range
Shop all Koolmore
SKU:
KM-CRG36-NG
MPN:
KM-CRG36-NG
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 10-14 Business Days
Commercial design services
Koolmore km-crg36-ng gas range features two high-output burners, a 24" griddle, and a standard oven in a 36" stainless steel body for continuous kitchen service. This 463-pound unit has ETL and CSA listings for durability and easy cleaning.
  • ETL listed for foodservice compliance
  • Standard oven for baking and roasting
  • 463 pounds for heavy-duty use
  • 36" wide stainless steel commercial range
  • 24" griddle for versatile flat-top cooking
  • Two high-output gas burners for fast heat
Weight463 LBS
Height60.6 (H)
Width36 (W)
Depth32.7 (D)
Base1 Standard Oven
Exterior FinishStainless Steel
TopGriddles
ManufacturerKoolmore
Dimensions40.94 39.76 48.03
Weight463 LBS
Height60.6 (H)
Width36 (W)
Depth32.7 (D)
Base1 Standard Oven
Exterior FinishStainless Steel
TopGriddles
ManufacturerKoolmore
Dimensions40.94 39.76 48.03
Certifications
  • ETL Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"