Koolmore KM-CRG60-LP 60" W Stainless Steel 6 Burners with 24" Griddle and 2 Ovens Liquid Propane Commercial Range
Shop all Koolmore
SKU:
KM-CRG60-LP
MPN:
KM-CRG60-LP
Commercial design services
Koolmore KM-CRG60-LP features six burners, a 24" griddle, and two ovens in a 60" stainless steel design for restaurant use. It's built for liquid propane with ETL and CSA listings, supporting heavy workloads and simplifying maintenance.
  • Liquid Propane for busy kitchens
  • Two standard ovens for baking
  • ETL certified and sanitation listed
  • 60" stainless steel commercial range
  • 24" griddle for flat-top cooking
  • Six high-efficiency burners
Weight816 LBS
Height60.7 (H)
Width60 (W)
Depth32.5 (D)
Base2 Standard Ovens
ManufacturerKoolmore
Dimensions64.96 40.55 48.03
Weight816 LBS
Height60.7 (H)
Width60 (W)
Depth32.5 (D)
Base2 Standard Ovens
ManufacturerKoolmore
Dimensions64.96 40.55 48.03
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"