Koolmore KM-CRGB60-LP 60" W Stainless Steel 6 Burners with 24" Griddle, Broiler and 2 Ovens Liquid Propane Commercial Range
Shop all Koolmore
SKU:
KM-CRGB60-LP
MPN:
KM-CRGB60-LP
Commercial design services
Built for heavy use, the Koolmore KM-CRGB60-LP range features six burners, a 24" griddle, a broiler, and two ovens in a 60" stainless steel frame for high-volume cooking. It operates on liquid propane and weighs 860 pounds for stability.
  • Liquid Propane operation, ETL listed
  • Two ovens for batch baking
  • 860 pounds for heavy use
  • 60" wide stainless steel range
  • 24" griddle and broiler for cooking
  • Six high-output burners for heat control
Weight860 LBS
ManufacturerKoolmore
Dimensions64.96 40.55 51.97
Weight860 LBS
ManufacturerKoolmore
Dimensions64.96 40.55 51.97
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"