Koolmore KM-GDC-49SD-FG 50" W Top Sliding Glass Door Gelato Dipping Cabinet Display Freezer with Sneeze Guard
Shop all Koolmore Ice Cream Freezers
SKU:
KM-GDC-49SD-FG
MPN:
KM-GDC-49SD-FG
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 10-14 Business Days
Commercial design services
Built for high-volume gelato service, the Koolmore KM-GDC-49SD-FG 50" sliding glass door dipping cabinet offers 13 cu. ft. of storage, adjustable temps from 36°F to 15°F, and LED lighting.
  • LED lighting for visibility
  • Top sliding glass doors with sneeze guard
  • Lockable caster wheels for relocation
  • 50" gelato dipping cabinet
  • Adjustable 36°F - 15°F control
Weight264 LBS
Height52 (H)
Width49.6 (W)
Depth28.14 (D)
Exterior FinishPainted
Temperature Range36°F - 15°F
Top Display GlassSquared
Width (side - side)49" - 60"
ManufacturerKoolmore
Dimensions52.5 29.9 43.3
Weight264 LBS
Height52 (H)
Width49.6 (W)
Depth28.14 (D)
Exterior FinishPainted
Temperature Range36°F - 15°F
Top Display GlassSquared
Width (side - side)49" - 60"
ManufacturerKoolmore
Dimensions52.5 29.9 43.3
Certifications
  • ETL Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Koolmore
  • Koolmore Ice Cream Freezers
  • Koolmore
  • Koolmore Ice Cream Freezers
Related products
Quantum WRC-2436GY-2 37.5" H x 36" W x 24" D 2 Shelves 2 U Shaped Handles Open Base Utility Cart
Pro IconFree shipping
Advance Tabco 9-44-96-36R 145" W x 32" D x 42" H Stainless Steel 18 Gauge 4-Compartments Regaline Sink
Pro IconFree shipping
Desco CPG-2 PLUS (2) 12-gallon Tank Multi-Purpose Italian Pasta Cooker - Natural Gas
Robot Coupe 29246 Dice Cleaning Kit
NBR Equipment TS6-3030R5 30"W x 30"D x 40.75"H Stainless Steel with 5" backsplash Premium Work Table
Glastender ACB-40 40" W x 24" D x 16" H Stainless Steel 2 Doors Underbar Add-On Cabinet Base
Service Ideas SPH3BL 2.5" W Black Rectangular Plastic Sugar Packet Holder