Koolmore KM-RBT-48CSFG 46.9" W Stainless Steel 9 Pans with Covers Commercial Refrigerated Prep Station - 115 Volts
Shop all Koolmore Prep Refrigeration
SKU:
KM-RBT-48CSFG
MPN:
KM-RBT-48CSFG
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 10-14 Business Days
Commercial design services
  • R-290 refrigerant for efficient cooling
  • Automatic defrost reduces downtime
  • ETL and sanitation listings
  • 46.9" stainless steel exterior for durability
  • Digital temperature control for precise holding
  • Nine pans with covers for organized staging
Weight336 LBS
Height35.2 (H)
Width46.9 (W)
Depth29.5 (D)
Access TypeDoors
Exterior FinishStainless Steel
RefrigerationSelf-Contained, Rear Mounted
Width (side - side)37" - 48" Wide
ManufacturerKoolmore
Number of Doors2
Refrigerant TypeR-290
Voltage115v
Dimensions49.5 32.3 55
Weight336 LBS
Height35.2 (H)
Width46.9 (W)
Depth29.5 (D)
Access TypeDoors
Exterior FinishStainless Steel
ManufacturerKoolmore
Number of Doors2
Refrigerant TypeR-290
Voltage115v
Dimensions49.5 32.3 55
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadmanual
Certifications
  • ETL Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Koolmore
  • Koolmore Prep Refrigeration
  • Koolmore
  • Koolmore Prep Refrigeration