Koolmore KM-VMR-30-BCR 38.5" W Black Refrigerated Snack Vending Machine
Shop all Koolmore Vending Machines
SKU:
KM-VMR-30-BCR
MPN:
KM-VMR-30-BCR
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 10-14 Business Days
Commercial design services
Koolmore km-vmr-30-bcr vending machine measures 38.5" W x 31.1" D x 76.4" H, with 36 slots on six shelves. It features digital temperature control, ADA compliance, and various payment options, weighing 557 pounds for reliable merchandising.
  • ADA compliant design with drop sensor
  • Contains six metal plate shelves for merchandising
  • Bright interior lighting for visibility
  • 38.5" wide footprint for high-capacity placement
  • Includes credit card, bill acceptor, and coin accepter
  • Operates at controlled refrigerated temperatures
Weight557 LBS
Height76.4 (H)
Width38.5 (W)
Depth31.1 (D)
Roof StyleNo Roof
Width (long side)38.5"
ManufacturerKoolmore
Dimensions44.4 37 85.4
Weight557 LBS
Height76.4 (H)
Width38.5 (W)
Depth31.1 (D)
Roof StyleNo Roof
Width (long side)38.5"
ManufacturerKoolmore
Dimensions44.4 37 85.4
Certifications
  • ADA Compliant certification
  • Commercial Refrigeration
  • Merchandising and Display Refrigeration
  • Vending Machines
  • Commercial Refrigeration
  • Vending Machines
Related products
Quantum WR54-2448SG-5 48" W x 24" D x 54" H Galvanized Steel Solid Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
Quantum WR54-3648C-5 48" W x 36" D Chrome Finish Includes 5 Wire Shelves Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
Advance Tabco TAG-240 30" W x 24" D Stainless Steel 16 Gauge Work Table