Koolmore SB151512-15R3 48" W 18 Gauge Galvanized 2 Compartments Sink
Shop all Koolmore Commercial Sinks
SKU:
SB151512-15R3
MPN:
SB151512-15R3
Pro Icon
Usually ships in 10-14 Business Days
Commercial design services
Koolmore SB151512-15R3 sink features a 48" worktop with two 15" x 12" compartments, a 15" drainboard, backsplash, and 18-gauge stainless steel for corrosion resistance.
  • 3-1/2" basket drain with strainer
  • Galvanized legs with adjustable feet
  • NSF certified for foodservice compliance
  • 48" W, two 15" x 12" compartments
  • Left-hand 15" drainboard with backsplash
  • 18 Gauge Type 304 stainless tops
Weight68 LBS
Height44.5 (H)
Width48 (W)
Depth21 (D)
Base ConstructionGalvanized
DrainboardsWith Left-Hand Drainboard
Overall Length40" - 53"
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerKoolmore
Compartment Width (side-side)15"
Dimensions51.2 24 26.5
Weight68 LBS
Height44.5 (H)
Width48 (W)
Depth21 (D)
Base ConstructionGalvanized
Overall Length40" - 53"
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerKoolmore
Dimensions51.2 24 26.5
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 2 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 2 Compartment Sink
Related products
Advance Tabco UG-24-96 96" W x 24" D Galvanized Work Table Undershelf