Krowne KR19-24-10 24" W x 19" D 10 Circuit Cold Plate Royal Series Underbar Ice Bin or Cocktail Unit
Shop all Krowne Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
SKU:
KR19-24-10
MPN:
KR19-24-10
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Integrated backsplash for cleanliness
  • Holds up to 74 pounds of ice
  • NSF certified for safety and quality
  • Efficient 10-circuit cold plate design
  • Compact size fits underbar spaces
  • Durable stainless steel and galvanized build
Weight121 LBS
Height36.5 (H)
Width24 (W)
Depth19 (D)
Bin Depth12"
Cold Plate10 Circuits
ConstructionStainless Steel & Galvanized
Depth (front-back) OA18" - 19"
Filter TypeIce Bins with Cold Plate
Ice Capacity74 Lbs.
Splash6"
Width (side-side) OA19" - 24"
ManufacturerKrowne
Item TypeIce Bins with Cold Plate
Dimensions29 27 21
Weight121 LBS
Height36.5 (H)
Width24 (W)
Depth19 (D)
Bin Depth12"
Cold Plate10 Circuits
Depth (front-back) OA18" - 19"
Ice Capacity74 Lbs.
Splash6"
Width (side-side) OA19" - 24"
ManufacturerKrowne
Dimensions29 27 21
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"