Krowne KR19-GS18 18" W x 19" D Stainless Steel Royal Series Underbar Drainboard
Shop all Krowne Underbar Drainboard Unit
SKU:
KR19-GS18
MPN:
KR19-GS18
Commercial design services
Optimize your beverage service with the Krowne KR19-GS18 underbar drainboard. This stainless steel unit measures 18" W x 19" D and features a 6" splash guard for efficient drainage and easy access.
  • NSF certified for safety and sanitation
  • Compatible with various underbar setups
  • Compact dimensions fit tight spaces
  • Durable stainless steel construction
  • 6-inch splash guard prevents spills
  • Open base design for easy access
Weight43 LBS
Height36.5 (H)
Width18 (W)
Depth19 (D)
Item TypeDrainboards
Depth (front-back) OA18" - 19"
Filter TypeDrainboards
Splash6"
Width (side-side) OA13" - 18"
ManufacturerKrowne
Base StyleOpen
Dimensions27 21 21
Weight43 LBS
Height36.5 (H)
Width18 (W)
Depth19 (D)
Item TypeDrainboards
Depth (front-back) OA18" - 19"
Filter TypeDrainboards
Splash6"
Width (side-side) OA13" - 18"
ManufacturerKrowne
Base StyleOpen
Dimensions27 21 21
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"