Krowne KR19-MS38R-10 38" W Stainless Steel Royal Series Underbar Speed Multi Station with Built-In 10-Circuit Cold Plate
Shop all Krowne Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
SKU:
KR19-MS38R-10
MPN:
KR19-MS38R-10
zoom
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Commercial design services
Transform your beverage service with the Krowne KR19-MS38R-10, a 38" W stainless steel underbar speed multi-station with a built-in 10-circuit cold plate. It is designed for efficiency and can hold up to 115 pounds of ice.
  • Integrated bottle well for easy access
  • Versatile underbar cocktail station
  • Efficient 10-circuit cold plate design
  • Spacious 115 lbs. ice capacity
  • Robust stainless steel construction
  • ETL sanitation listed for safety
Weight176 LBS
Height36.5 (H)
Width38 (W)
Depth19 (D)
Bin Depth12" Deep Ice Bin
Cold Plate10 Circuits
Components (left to right)Bottle Well, Ice Bin
ConstructionStainless Steel & Galvanized
Filter TypeIce Bins with Cold Plate
Ice Capacity (approximate)115 Lbs.
Splash6"
ManufacturerKrowne
Item TypeIce Bins with Cold Plate
Weight176 LBS
Height36.5 (H)
Width38 (W)
Depth19 (D)
Bin Depth12" Deep Ice Bin
Cold Plate10 Circuits
Splash6"
ManufacturerKrowne
Certifications
  • ETL Sanitation Listed certification
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
  • Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment