Krowne KR24-12BD 12" W Stainless Steel with Dump Sink Royal Series Underbar Blender Station
Shop all Krowne Underbar Blender Station
SKU:
KR24-12BD
MPN:
KR24-12BD
zoom
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Commercial design services
  • Recessed step for secure blender placement
  • NSF certified for safety and hygiene
  • Lightweight at 43 pounds for easy handling
  • Durable stainless steel construction
  • Integrated dump sink for easy cleanup
  • Compact design fits underbar spaces
Weight44 LBS
Height36.5 (H)
Width12 (W)
Depth24 (D)
ConstructionStainless Steel & Galvanized
Splash||
StyleDump Sink with Blender Recessed Step
ManufacturerKrowne
Filter TypeBlender Stations without Cold Plates
Dimensions27 27 21
Weight44 LBS
Height36.5 (H)
Width12 (W)
Depth24 (D)
Splash||
ManufacturerKrowne
Dimensions27 27 21
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
  • Underbar Blender Station
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
  • Underbar Blender Station
Related products
picture
Quantum WR86-2472GY 72" W x 24" D x 86" H Gray Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Carter-Hoffmann O8631V 24.13" W Aluminum Adjustable Pan Rack
Pro IconFree shipping
Advance Tabco GLG-368 96" W x 36" D 14 Gauge 304 Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Work Table
Advance Tabco VSS-2412 144" W x 24" D Stainless Steel Base 14 Gauge Flat Top Work Table with Undershelf
Hatco HCSSBFR-36-S Stone Bottom Mounted Simulated Stone Hot or Cold Shelf - 120 Volts
Yanco NS-315Y 5.25" Dia. Yellow Melamine Round Nessico Nappie
John Boos ALMBR-5W-X 60" W x 20" D Aluminum Wall Mount Meat Boat Rack
Univex 1030102 Four Wing Beater For 20 Qt. Bowl
Royal Range RSB-36 36" W Stainless Steel 2 Adjustable Infrared Type Burners Countertop Liquid Propane Salamander Broiler - 35,000 BTU
Sammic 5140108 6.38 Qt. Stainless Steel Vac-Norm Container
More from Krowne
Krowne KR18-MS12 Royal 1800 Series Underbar Mixology Unit, 12”W x 24”D
Krowne 11-400L Krowne Silver Series Faucet, deck mount, 4" centers
Krowne 21-139L Krowne Add-On-Faucet, for pre-rinse, with 12" spout
Krowne MS-2424 Floor Mop Sink, 24" x 24" x 13" overall
Krowne HS-2L Hand Sink, wall mount, 15-3/4"W x 15-1/4"D x 13-3/8"H OA
Krowne MC24B Underbar Glass Froster, slide top, 24"W x 24"D
Krowne HS-9L Space Saver Hand Sink, wall mount, 12-1/2"W x 17-1/4"D x 13-3/8"H OA
Krowne KR18-53C Royal 1800 Series Underbar Sink Unit, three compartment, 60"W x 19"D
Krowne MC48B Underbar Glass Froster, slide top, 48"W x 24"D
Krowne M7548K Royal Series Moveable Gas Connection Kit, 3/4” I.D.
Krowne M7536K Royal Series Moveable Gas Connection Kit, 3/4” I.D.
Krowne 14-814L Krowne Royal Series Faucet, splash-mounted, 8" centers