Krowne KR24-18BD 18" W x 24" D Stainless Steel & Galvanized Free Standing Royal Series Underbar Blender Station
Shop all Krowne Underbar Blender Station
SKU:
KR24-18BD
MPN:
KR24-18BD
Commercial design services
  • Recessed step for secure blender placement
  • Integrated dump sink for easy cleanup
  • Supports efficient beverage preparation
  • Durable stainless steel and galvanized design
  • NSF certified for safety and sanitation
  • Compact 18" W x 24" D footprint
Weight49 LBS
Height36.5 (H)
Width18 (W)
Depth24 (D)
ConstructionStainless Steel & Galvanized
Depth (front - back)24" - 27"
Filter TypeBlender Stations without Cold Plates
Width (side - side)13" - 18"
ManufacturerKrowne
StyleDump Sink with Blender Recessed Step
Item TypeBlender Stations Without Cold Plate
Dimensions27 27 21
Weight49 LBS
Height36.5 (H)
Width18 (W)
Depth24 (D)
Depth (front - back)24" - 27"
Width (side - side)13" - 18"
ManufacturerKrowne
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"