Krowne KR24-BD30 30" W Stainless Steel Royal Series Underbar Beer Drainer
Shop all Krowne Underbar Drainboard Unit
SKU:
KR24-BD30
MPN:
KR24-BD30
Commercial design services
Optimize your beverage service with the Krowne KR24-BD30, a 30" wide stainless steel underbar beer drainer designed for efficiency. This durable unit has a 3-gallon capacity, making it perfect for busy bars and restaurants.
  • Easy to clean and maintain
  • Holds up to 3 gallons of liquid
  • Durable stainless steel construction
  • Compact design fits underbar spaces
  • Efficient drainage for quick service
  • Designed for high-volume use
Weight39 LBS
Height36.5 (H)
Width30 (W)
Depth24 (D)
ConstructionStainless Steel
Filter TypeBeer Drainers
Splash||
ManufacturerKrowne
Weight39 LBS
Height36.5 (H)
Width30 (W)
Depth24 (D)
ConstructionStainless Steel
Filter TypeBeer Drainers
Splash||
  • Downloadspecsheet
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
  • Underbar Drainboard Unit
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
  • Underbar Drainboard Unit
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"