Krowne KR24-C24R 24"W x 24"D x 36-1/2"H Stainless Steel Royal Series Underbar Corner Drainboard
Shop all Krowne Underbar Drainboard Unit
SKU:
KR24-C24R
MPN:
KR24-C24R
Commercial design services
Optimize your workspace with the Krowne KR24-C24R stainless steel underbar corner drainboard. Measuring 24"W x 24"D x 36-1/2"H, it features a 6" splash guard for efficient drainage and organization.
  • NSF certified for safety standards
  • Compact dimensions fit tight spaces
  • Versatile for various beverage setups
  • Durable stainless steel construction
  • Open base for easy drainage access
  • Designed for efficient corner use
Weight57 LBS
Height36.5 (H)
Width24 (W)
Depth24 (D)
Depth (front - back)24" - 27"
Filter TypeDrainboard Corner Fillers
Splash6"
Width (side - side)19" - 24"
ManufacturerKrowne
Item TypeDrainboard Corner Fillers
Weight57 LBS
Height36.5 (H)
Width24 (W)
Depth24 (D)
Depth (front - back)24" - 27"
Splash6"
Width (side - side)19" - 24"
ManufacturerKrowne
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"